Özel Yatırım Bölgeleri 2023-03-14T21:13:07+03:00

Özel Yatırım Bölgeleri

Türkiye’de Organize Sanayi Bölgesi, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Serbest Bölgeleri olmak üzere üç tür özel yatırım bölgesi bulunmaktadır.

Bursa’da 18 Organize Sanayi Bölgesi ile 1 Teknoloji Geliştirme Bölgesi‘ne ve Türkiye’deki 19 serbest bölgedenbirine ev sahipliği yapmaktadır.

1- Serbest Bölgeler

Serbest Bölgeler Türkiye’nin siyasi sınırları icinde yer almasına rağmen gümrük alanlarının dışında düşünülen özel alanlardır. Bu bölgeler, ihracata odaklanmış yatırımların sayısını artırmak için tasarlanmıştır.

Gümrük alanlarındaki ticari, finansal ve ekonomik sahalarda uygulanmakta olan yasal ve idari düzenlemeler Serbest Bölgelerde ya hiç uygulanmamakta ya da kısmen uygulanmaktadır.

SERBEST BÖLGELERİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  • Gümrük vergilerinden ve aynı tür diğer vergilerden 100% muafiyet
  • İmalat firmaları için kurumlar vergisinden 100% muafiyet
  • Katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergilerinden 100% muafiyet
  • Mallar süre sınırlaması olmaksızın Serbest Bolgeler içinde tutulabilmekte ve Serbest Bolgeler içinde hasıl olan kazanç ve gelirler önceden izin alma zorunluluğu olmaksızın Türkiye de dahil olmak üzere bütün ülkelere özgürce nakledilebilmektedir.
  • Serbest dolaşımda olan mallar, herhangi bir gümrük vergisi alınmaksızın Serbest Bölgeler’den Türkiye’ye ya da AB ülkelerine gönderilebilmektedir. Ayrıca, menşei üçüncü bir ülkeye ait olan malların Serbest Bölgelere girişi veya bu ülkelere mal çıkışı için de herhangi bir gümrük vergisi uygulanmamaktadır.
  • Şirketler, herhangi bir sınırlama olmaksızın Serbest Bölgeler’den elde ettikleri karları yurt dışına ya da Türkiye’ye serbestçe aktarabilmektedir.

BURSA SERBEST BÖLGESİ

Bursa Serbest Bölgesi, Gemlik ilçesinde Bursa şehir merkezine 35 km uzaklıkta limanların bitişiğinde kurulmuştur.

Bursa Serbest Bölgesi ihracat odaklı üretim ve ticaret yapan firmalar için vergi avantajı, altyapı ve liman bölgesine kolay ulaşım imkânı sağlamaktadır.

http://www.buseb.com

2- Organize Sanayi Bölgeleri

Mal ve hizmet tedariki yapan şirketlerin izin verilen sınırlar dahilinde gerekli altyapı, teknoparklar ve sosyal tesisleri kullanarak faaliyette bulunmalarını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu bölgelerde sağlanan altyapıya; yol, su, doğal gaz, elektrik, iletişim araçları, atık arıtma ve diğer hizmetler dahildir.

Türkiye’nin ilk Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nin kurulduğu Bursa’da yatırımcılara çeşitli OSB  seçenekleri sunulmaktadır.

OSB Adı Mevcut Durumu OSB Tipi Web Adresi
1 BURSA OSB Faal Karma www.bosb.org.tr
2 DEMİRTAŞ OSB Faal Karma www.dosab.org.tr
3 NİLÜFER OSB Faal Karma www.nosab.org.tr
4 İNEGÖL OSB Faal Karma www.inegolosb.org.tr
5 ULUDAĞ OSB Faal Karma www.gusab.org.tr
6 MUSTAFAKEMALPAŞA OSB Faal Karma www.mkposb.org.tr
7 KESTEL OSB Faal Karma www.kosab.org.tr
8 HASANAĞA OSB Faal Karma www.hosab.org.tr
9 İNEGÖL MOBİLYA OSB Faal İhtisas  —
10 BURSA İHTİSAS DERİ OSB Faal İhtisas www.bursaderiosb.com
11 KAYAPA ISLAH OSB Faal Islah www.kayapaosb.org.tr
12 TOSAB TEKSTİL OSB İnşaat İhtisas www.tosab.org.tr
13 YENİŞEHİR OSB Kamulaştırma Karma www.yosab.org
14 MKP MERMERCİLER OSB Kamulaştırma İhtisas  —
15 YENİCE ISLAH OSB Kamulaştırma Islah www.yeniceosb.org.tr
16 BURSA TEKNOLOJİ OSB Kamulaştırma Karma  —
17 BARAKFAKİ OSB Islah http://www.bosab.com.tr
18 AKÇALAR OSB Islah

3- Teknoloji Geliştirme Bölgeleri

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB), AR-GE çalışmaları için tasarlanmış alanlar olup, yüksek teknoloji alanındaki yatırımları cazip hale getirmektedir.

TGB’lerin sağladığı avantajlar:

Yazılım geliştirme ve AR-GE faaliyetlerinden elde edilen kazançlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır.

TGB içinde üretilen uygulama yazılımlarının satışı 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV’den muaftır. Bunlara sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, farklı iş sektörleri, internet, mobil telefonlar ve askeri komuta kontrol sistemlerinde kullanılan yazılımlar dâhildir.

Bölgede çalışan, AR-GE ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır. Muafiyet kapsamındaki destek personeli sayısı AR-GE personeli sayısının % 10’unu aşamaz.

İşletmeler, bölgede başlatıp sonuçlandırdıkları AR-GE projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Bakanlığın izin vermesi şartıyla bölge içerisinde yapabilirler.

ULUTEK TEKNOPARK (ULUTEK Teknoloji Geliştime Bölgesi)

Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Uludağ Üniversitesi Görükle kampusü içerisinde 471.230,62 m2 alanda kurulmuştur.

2005 yılında Türkiye’nin 20. Teknoparkı olarak, Uludağ Üniversitesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ortaklığında kurulmuştur.

http://www.ulutek.com.tr        –       https://bursateknopark.com