21. WAIPA Dünya Yatırım Zirvesi İstanbul’da Düzenlendi

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (Başbakanlık Yatırım Ajansı) Başkanlığını yürüttüğü, Ajansımızın da üyesi bulunduğu Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği (WAIPA) tarafından 21.’si düzenlenen Dünya Yatırım Konferansı, 100’ün üzerinde yatırım ajansı başkanının katılımıyla İstanbul’da düzenlendi.

Bu yıl 21incisi düzenlenen WAIPA (Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği) Dünya Yatırım Konferansı, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının da katılımıyla 13-14 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 170 ülkeden 130’dan fazla bölgesel yatırım ajansının üyesi olduğu WAIPA, merkezini 2015 yılında Cenevre’den Türkiye’ye taşıdı ve bu yıl dünyanın dört bir yanından gelen konuklar İstanbul’u ve Türkiye’yi yakından tanıma şansı elde etti.

Başbakanlık Yatırım Ajansı ve WAIPA Başkanı Arda ERMUT konferansın açılış konuşmasında, özellikle gelişmekte olan ülkelere yapılacak yabancı yatırımlar konusunun desteklenmesinin hedeflendiğini belirterek, önümüzdeki dönemde, insan hakları ve çevreye odaklanan, sürdürülebilir yatırımların destekleneceğini söyledi.

Kapsayıcı yatırım ve sürdürülebilir kalkınma ana teması ile toplanan konferansı, yüzü aşkın ülkeden Yatırım Ajansı Başkanı ve üyesinin yanı sıra; UNCTAD, UNIDO, OECD, Dünya Bankası, Uluslararası Ekonomik Kalkınma Konseyi, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün üst düzey temsilcileri, özel sektör, akademik camia ve sivil toplum örgüt üyeleri izlemiştir. Dünya Bankası, Uluslararası Çalışma Örgütü, İslam Kalkınma Bankası, OECD gibi kurumların üst düzey yöneticilerinin de katılım sağladığı iki gün süren söz konusu konferans neticesinde, dünyada mevcut yatırım tanıtım ajanslarının, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma noktasında daha aktif rol alması için atılması gereken adımlar belirlenmeye çalışılmıştır.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte; Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker AYCI, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda ERMUT ve WAIPA CEO’su Bostjan SKALAR da gündeme dair önemli konularda açıklamalar yaptı. Diğer seçkin konukların da katıldığı etkinlik büyük beğeni topladı ve yoğun ilgi gördü.

2016-10-17T22:34:52+03:00 17 Ekim 2016|