600 ton salça ihracat edilecek

Salça üretiminde Türkiye’nin önemli markaları arasında yer alan İnegöl Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Hollanda’ya bu yıl 600 ton acı biber salçası ihracat etmeyi hedefliyor.

Olay Gazetesi

600 ton salça ihracat edilecek

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Hollanda’ya bu yıl 600 ton acı biber salçası ihracat etmeyi hedefliyor. Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, ihracat hedeflerini geçen yıla göre bu yıl yüzde 50 arttırdıklarını söyledi.

Kooperatifin salça sezonuna başladığını belirten Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, “Sezona erken başlamamızın sebebi, elimizde geçen yıldan kalan salça bitmek üzere. Yeni salça yapmak için İzmir’den domates getiriyoruz. 15 gün sonra da kendi yöremizde domateslerden almaya devam edeceğiz. Bu sene domateste pek sıkıntı yok. Aşırı yağış ve hava sıcaklıkları sıkıntı yaşatacak gibi olmuştu ama, gerek Karacabey’de gerekse Balıkesir ve İzmir’e kadar şuanda bir problem yok. Ekimin de fazla olmasıyla inşallah bu sene domates sıkıntısı çekmeyeceğiz” dedi.

BİZİM İÇİN GURUR

Acı biberle ilgili ihracat çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Uğur, ihracatta geçen yıla göre yüzde 50 daha fazla taahhütleri bulunduğunu ifade etti. Uğur, “Geçtiğimiz yıl 407 ton acı biber salçası ihracat yapmıştık. Bu bizim için bir gurur vesilesidir. Hollanda´da ki firma bizim ürünlerimizden memnun olduğu için bu yıl 600 tona çıkardık. Firma dünyanın değişik yerlerinden Tayland’dan, Endonezya’dan, Macaristan’dan ürün alıyordu. Bizim ürünlerimizden memnun olduğu için bu yıl ağırlığını buraya doğru verdi. Önümüzdeki yıllarda miktar daha da artacak” diye konuştu.

YENİ AMBALAJ

Maliyetleri azaltmak için yeni bir ambalaj türü geliştirdiklerini ifade eden Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, bir tonluk ambalaj maliyetinin dövizdeki artışla birlikte 400 TL’yi geçtiğini söyledi. Bu nedenle ‘big bag’ diye bilinen ambalajla sevkiyat yaparak maliyeti de yarıya düşüreceklerini söyledi.

2015-07-31T13:02:20+03:00 31 Temmuz 2015|