BEBKA ATM Dubai Fuarında

Her yıl biraz daha büyüyen ve yenilikçi katılımcılarla farklı bir anlayışla 5-8 Mayıs 2014 tarihlerinde 21’ci kez düzenlenen Dubai Arabian Travel Market (ATM) Fuarı’nda BEBKA bölgemizin tanıtımı için önemli temaslarda bulundu.

5-8 Mayıs 2014 tarihleri Dubai’de düzenlenen ve Arap dünyasının en önemli fuarları arasında yer alan fuar açılan yeni alanla 23.500 metrekareye ulaştı ve 120 yeni katılımcı ile 2500 turizm profesyonelini bir araya getirdi. Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları, TUROB ve benzeri turizm örgütleri, seyahat acenteleri, otelleri, bölge kalkınma ajansları ile katıldığı fuarda turizm profesyonelleri bir araya geliyor.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 40 metrekarelik alanda üç ilimizin kültür, turizm, tarihi ve coğrafi değerleri ve turizm yatırım imkânlarını fuara katılan 87 ülke ve binlerce turizm sektör temsilcisine tanıttı. BEBKA standı, çok sayıda yerli ve yabancı turizm sektörü temsilcilerinin ilgi odağı oldu.

Standımıza Yoğun İlgi
ATM fuarına katılmak ve bir dizi görüşme yapmak üzere Dubai’de bulunan BEBKA Yönetim Kurulu üyeleri, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Hasan Çepni’ye, BEBKA yetkilileri eşlik etti. BEBKA heyeti standımızı ziyaret ettikten sonra fuara katılan diğer kurumlar ve turizm sektör temsilcileri ile temaslarda bulundu.

ATM Dubai Turizm Fuarında, standımız ilgi ile takip edildi. Bursa Standında Ajansımız iki personeli ile birlikte, Bursa Kültür Tanıtma Birliği ve Bursa Turizm Acentelerinin temsilcileri yer aldılar.

Air Arabia ile Görüşme
BEBKA Heyeti Bursa Turizm Acentelerinin katılımı ile Air Arabia Dubai Bölge sorumlusu Shalini Rajan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Sharjah – Bursa arasında direkt uçuş başlatılması, yapılacak uçuşların fizibilite çalışmaları ve gerekli izinlerin alınması konuları görüşüldü. Bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasına karar verildi. Toplantıda çalışmaların iletişim ve koordinasyonunu BEBKA’nın üstlenmesine karar verildi.

Serbest Bölgelere ziyaret
BEBKA heyeti fuar dışında Dubai Sağlık Serbest Bölgesi ve Jebel Ali Serbest Bölgesi’ne ziyaretler gerçekleştirerek önemli temaslarda bulundu.

Bu kapsamda Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR başkanlığında BEBKA yetkililerinden oluşan bir heyet ve Jebel Ali Serbest Bölgesi’ne (JAFZA) ziyaret gerçekleştirdi. JAFZA genel müdür yardımcısı Dr. Mohammed Al Banna ile görüşen heyet serbest bölge hakkında bilgi aldı. Toplantıda konuşan Dr Al Banna “Türkiye’den serbest bölgemize yatırım yapan firmaların sayısı son 6 yılda %80 arttı. JAFZA bir aktarma merkezi olarak Türk şirketleri için hala birçok fırsat taşımakta” dedi. JAFZA’da şu an 86 Türk firması bulunmakta ve 2013 yılında Türkiye ile yapılan ticaretin 3 milyar doları geçtiği tahmin edilmekte.

Dubai Sağlık Serbest Bölgesi (Dubai Healthcare City, DHC)’ne gerçekleştirilen ziyarette ise İş Geliştirme Müdürü Khider Mustafa Bashir ile görüşen heyet serbest bölge hakkında bilgi aldı. Dubai Sağlık Serbest Bölgesi 2002 yılında kurulmuş olup iki hastane, 120 poliklinik, tıp merkezi ve teşhis laboratuvarları ile birlikte 4000’in üzerinde lisanslı uzmana ev sahipliği yapmaktadır. Görüşme bölgemizde kurulması düşünülen sağlık serbest bölge ve diğer sağlık turizmi çalışmaları açısından önem taşımaktadır.

2014-05-21T16:41:59+03:00 21 Mayıs 2014|