BEBKA, BÖLGEDE E-TİCARET ALANINI GÜÇLENDİRİYOR

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın destekleri ile hayata geçen e-ticaret ve e-ihracat konularında 6 gün süren eğitimle, bölgenin dijital dönüşümünü hızlandırıyor.

BEBKA; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı önderliğinde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve WORLDEF iş birliğinde E-Ticaret Eğitimi’ne ev sahipliği yapmaya başladı. 6 gün süren eğitim, teorik ve uygulamalı şekilde yürütüldü.

YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZILACAK

Dijital teknolojiler çerçevesinde gelişen ve pandemi ile birlikte büyüyen e-ticaret hacminin yetişmiş ve donanımlı işgücü ihtiyacını artırdığını dile getiren BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, “Ticaret Bakanlığı istatistiklerine göre 2021 yılı ilk 6 ayı itibarıyla ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre %75,6’lık artışla 161 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde e-ticaretin genel ticarete oranı ise %17,6 olarak gerçekleşti. E-ticaretin %91,9’u yurt içinde gerçekleşirken %4,3’ünü diğer ülkelerin ülkemizden yaptıkları alışverişler, geri kalanını ise vatandaşlarımızın yurt dışından yaptığı alımlar oluşturdu. E-ticaret faaliyeti yürüten iller sıralamasında %4 ile 4. sırada yer alan Bursa’mızın ve potansiyeli yüksek olan Eskişehir ve Bilecik illerimizin oluşturduğu bölgemizde e-ticaret ve e-ihracat kapasitesinin artırılmasına yönelik birçok faaliyet düzenledik. BTSO ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) iş birliğinde 120 firmaya dijital pazarlama konusunda katkı sağlamak için 30 saatlik çevrimiçi eğitim ve danışmanlık hizmeti verdik. Bursa’da Oylat Boğazı Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde de desteklerimizle yöresel ürünlerin satışı e-ticaret ile gerçekleştirmesine olanak sağladık. Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (Bursa TTO) ile yürüttüğümüz SeedUP İnovatif Girişimcilik Programı kapsamında ise bir girişimcimiz, WORLDEF e-ticaret seminerine katılarak pandemi döneminde e-ihracata başladı. Bu programda da yeni başarı hikâyelerine imza atacağımıza inanarak; güç birliği yaptığımız paydaşlarımıza ve katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyoruz” dedi.

GLOBAL PAZARDA BAŞARININ ANAHTARI DİJİTALLEŞME

Etkinlikte katılımcılara e-ticaret ve e-ihracat alanlarının işleyişlerine yönelik bilgiler veren E-Ticaret Direktörü ve WORLDEF Eğitimcisi Mustafa Levent Elmas, uluslararası pazarda faaliyet göstererek başarılı olmanın dijitalleşme entegrasyonuyla mümkün olduğunu söyledi. 6 gün süren eğitimde; e-ticarete giriş, ekip oluşturma, e-ticaret sitesinin kurulumu, tedarikçi yönetimi, dijital pazarlama ve satış, müşteri hizmetleri ve e-ihracat temel bilgileri olarak belirlenen eğitim içeriğinde katılımcıların dijital dönüşümü yakalaması hedefleniyor.

2022-12-14T15:42:49+03:00 8 Mart 2022|