BEBKA Hollanda Yatırım ve Ticaret Heyetini Ağırladı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Hollanda ve Bursa firmalarının ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesine katkıda bulunmak, bunun yanında inovasyon ve eğitim alanlarında da işbirliklerinin geliştirilmesini temin etmek amacıyla, Hollanda Heyeti ile yuvarlak masa toplantısı yaptı.

Hollanda Büyükelçiliği’ne bağlı ekonomi ağı, Hollandalı yatırımcılara Türkiye’nin İstanbul, İzmir ve Ankara dışındaki şehirlerinde de fırsatlar olduğunu gösterebilmek ve iş bağlantıları kurabilmek için Hollanda-Türkiye arasında iş turları (Holland-Turkey Business Tour 2015) düzenliyor. Bu kapsamda İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Bölümü, Bursa’ya 12-13 Ekim 2015 tarihlerini kapsayan çok sektörlü bir ticaret heyeti düzenledi. Başkanlığını Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom’nın yaptığı heyet, Türkiye’de kurulmuş olan Hollanda sermayeli şirketler ve Hollanda’dan gelen firmaların temsilcilerinden oluşuyor.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesine katkıda bulunmak, bunun yanında inovasyon ve eğitim alanlarında da işbirliklerinin geliştirilmesini temin etmek amacıyla, BEBKA ev sahipliğinde 12 Ekim’de yuvarlak masa toplantısı yapıldı.

Toplantının açılışında Bursa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü bir konuşma yaparak, BEBKA çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ardından Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin öneminden bahsederek ticaret hacminin gelişmesi gerektiğini ifade ettiler. Ayrıca geçtiğimiz gün Ankara’da meydana gelen elim hadiseden dolayı üzüntülerini belirterek başsağlığı diledi.

Toplantıda Hollanda Heyetine, Bursa Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Emine Arslan Pauli tarafından Bursa iş ortamı ve başlıca sektörler hakkında bilgi veren bir sunum yapıldı. Sunumda Bursa’nın ekonomik ve coğrafi önemine değinilirken, sektörlerin Türkiye ile Bursa büyüklükleri, firma sayısı, çalışan sayısı ve dış ticaret rakamları paylaşıldı. Sunumdan sonra karşılıklı fikir alışverişi yapıldı.

Heyet, Bursa ziyareti kapsamında Büyükşehir Belediyesi, Sanayi ve Ticaret odasını da ziyaret etti. Ayrıca, Sanayi bölgeleri ve iş dünyasının farklı kurum ve temsilcileriyle görüşmeler yaptı. Heyet, Bursa’daki ikinci günlerine farklı sektörlerden firma ziyaretleriyle devam edecek.

2014-10-14T16:06:39+03:00 14 Ekim 2014|