Bosch’un Yeni Fabrikası Açıldı

Bursa`da Bosch`un yeni fabrikasının açılışını yapan Bakan Fikri Işık, şirketin Türkiye Temsilcisi Young`a, “Durmak yok yatırıma, üretime Ar-Ge`ye, inovasyona devam“ diye seslendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, `Bugüne kadar Türkiye`ye güvenen hiç kimse mahcup olmadığını ve zarar etmediğini söyledi.

Bosch Grubu`nun, Almanya`dan sonra dünyada ilk kez Bursa`da yüksek teknolojiyle üretilen `CRI2-20 Common Rail Dizel Enjektörü` tesisinin açılış töreninde konuşan Işık, Bosch`un artık Türkiye`de her yönüyle bir Türk şirketi olduğunu ifade etti.

Bosch`a teşekkür

Bosch`a birkaç açıdan teşekkür etmeleri gerektiğini belirten Işık, `800 milyon liralık bir yatırım ve bine yakın çalışanın, akşam evine ekmek aş götüreceği bir tesisin açılışındayız. Burada üretilen enjektörler yüksek teknoloji ürünü ve bütün dünyaya satılacak. Ama başka bir neden daha var, o da şu; özellikle buradaki üretimin Ar-Ge`sinin Türkiye`de ve Bursa`da yapılmış olması, buna Türk mühendislerimizin Türk insanının katkıda bulunmuş olması` dedi.

10 yılda 2 milyar Euro

Bosch`a bir başka teşekkürünün de Türkiye`ye güvendiği için olduğunu kaydeden Işık, şöyle devam etti: `Biraz önce ifade etti değerli arkadaşlarımız 10 yılda 2 milyar Euro`luk yatırım. Ama bizim bir sloganımız var Steven (Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young); `Durmak yok yola devam`. Durmak yok yatırıma, üretime Ar-Ge`ye, inovasyona devam. Burada tabii ki Bosch bütün bu çalışmaları, Türkiye`nin potansiyeline güvendiği için yapıyor, ama en önemlisi Türk insanına güvendiği için yapıyor.“

Yatırım için tüm imkanları seferber ederiz

Bugüne kadar Türkiye`ye güvenen hiç kimsenin mahcup olmadığını, zarar etmediğini dile getiren Bakan Işık, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye`ye güvenen her zaman karlı çıktı. İşte bugün bu fabrika, Türkiye`ye güvenenlerin ne kadar önemli geçmişinin olduğunu ortaya koyan güzel bir örnek. Fakat biz bunları söylerken, üzerimize düşenin ne olduğunu da biliyoruz. Diyoruz ki; siz yatırım yapmak isteyin, hele hele yüksek teknolojiye yatırım yapın, biz de size elimizden gelen tüm imkanları seferber edeceğiz, yer tahsis edeceğiz, gerektiği zaman her türlü desteği vereceğiz.`

Kas gücünden beyin gücüne

Bosch`un Türkiye merkezi, şu anda dünyada ilk üçte. İnşallah dünyada bir numarayı hedefleyecek. Biz global şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini de Türkiye`de yapmalarını istiyoruz. Kas gücünden beyin gücüne ne kadar fazla geçersek, Türkiye`nin kalkınması o kadar hızlı olacak.

Bursa`nın yeri özel

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, Ar-Ge söz konusu olduğunda Bursa`nın global Bosch dünyasındaki özel yerinin altını çizmeden geçemeyeceğini söyledi. Bursa fabrikası ile uluslararası `Enjektör Geliştirme Ağı` için çalışan dünyadaki en büyük 2. Ar-Ge merkezi konumunda olduklarını belirten Young, “Bosch`un Bursa`daki dizel ve benzinli sistemleri fabrikasında 30`dan fazla araç markası için üretim yapıyoruz. Bosch Grubu olarak, Türkiye`ye güveniyoruz“ dedi.

İşadamları ile toplantı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bosch`un yeni tesisi gezdi, incelemelerde bulundu. Bursa ziyareti kapsamında AK Parti`nin toplantısına da katılan Işık, akşam ise Bursa Ticaret ve Sanayi Odası`nın (BTSO) Hilton`daki yemeğinde sanayici ve işadamları ile biraraya geldi.

2014-06-24T10:20:31+03:00 24 Haziran 2014|