Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Hersek Bölgesel Kalkınma Ajansı (REDAH) İşbirliği Protokolü İmzaladı

SARAYBOSNA – Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile Hersek Bölgesel Kalkınma Ajansı (REDAH) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Saraybosna’da Bosna ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) katkılarıyla BİGMEV Merkezinde gerçekleşen imza törenine, Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Cihad ERGİNAY, BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR’in yanı sıra, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sedat YILDIZ, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmet ERGLİÇ, BİGMEV yetkilileri ile BEBKA Kalkınma Kurulu temsilcileri ve BEBKA Bursa Yatırım Destek Ofisi katıldı. Ayrıca, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat YALÇINTAŞ ile Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı (FİPA) ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ticaret Bakanlığı temsilcileri de törende yer aldı.

REDAH (Regionalne razvojne agencije za Hercegovinu) , Bosna Hersek’in güney ve güneybatı bölümünde yeralan Hersek Bölgesinin ekonomik kalkınma ajansıdır. Bölge, ülke yüzölçümünün %24’üne, nüfusun ise %12’sine sahiptir. REDAH, bölgenin en büyük şehri olan Mostar şehrinde bulunmakta, bölgede yatırım olanaklarının geliştirilmesi ve yabancı yatırımcının bölgeye çekilmesi için çalışmaktadır. REDAH’ın sorumlu olduğu bölge olan Hersek bölgesinde önde gelen sektörler tarım, turizm, mobilya, metal ve plastik sektörleridir.

BEBKA Genel Sekreteri ve REDAH Başkanı Ivan JURILJ’in imzaladığı protokol, iki Ajans tarafından uluslararası pazarların geliştirilmesinde çok önemli görülen küçük ve orta ölçekli işletmelerin Avrupa ile işbirliği ve uluslararası işbirliği konularında ortaklaşa çalışmalar yapmasını kapsıyor.

Söz konusu protokolle oluşturulan işbirliği kapsamında iki Ajans, bölgelerinde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firma temsilcilerine ikili ticaret ve yatırım fırsatları konusunda bilgilendirme, doğrudan iş bağlantıları kurma ve ekonomik işbirliği profilinin geliştirilmesi konularında çalışacaklar.

İmzalan protokolle ayrıca, Bursa-Eskişehir-Bilecik ve Hersek bölgelerindeki iş ortakları arasında alım-satım, ticaret ve yatırımın bütün sahalarında karşılıklı işbirliği desteğinin geliştirilmesi de amaçlanıyor.

Heyet, Saraybosna’da Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Elçiliğini ziyaret etmiş, protokolün imzalanmasının ardından elçilikte düzenlenen DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) toplantı ve resepsiyonuna katılmıştır. Saraybosna’da Bosna Hersek Dış Ticaret Odası da ziyaret edilmiş, temaslarda bulunulmuştur. REDAH’ın bulunduğu Mostar şehrinde de Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosluğu, Hersek Neretva Kanton Başbakanlığı’na ziyaretler gerçekleştirmiş, REDAH’ın çalışma ortağı olan INTERA teknoloji parkında incelemelerde bulunulmuş, her iki ajansın tanıtımlarının ardından REDAH’la karşılıklı görüş alıverişinde bulunulmuştur.

2019-04-27T17:56:52+03:00 30 Nisan 2015|