Bursa Perakende Ticaret Sektörü Zirvesi ve Çalıştayını Gerçekleştirdik

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğiyle 17 Mayıs 2017 tarihinde ‘Bursa Perakende Ticaret Sektörü Zirvesi’ gerçekleştirildi.

BTSO hizmet binasında düzenlenen zirvede, Bursa Ticaret İl Müdürü Zübeyir TOKGÖZ, BESOB (Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği) Başkanı Arif TAK, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim GÜLMEZ, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir KARLIK, Bursa Vali Yardımcısı ve BEBKA Genel Sekreter Vekili Yunus Fatih KADİROĞLU açılış konuşmalarını yaptı. Bursa Vali Yardımcısı ve BEBKA Genel Sekreter Vekili Yunus Fatih KADİROĞLU, sektör temsilcileri, kamu kurumları ve akademisyenlerin katılımıyla yapılan ‘Perakende Ticaret Zirvesi’nin sektörün geleceğine ışık tuttuğunu kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar, 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı.

Programın devamında, Sönmez Medya Genel Yayın Yönetmeni Okan TUNA moderatörlüğünde yürütülen açık oturumda KMD (Kategori Mağazacıları Derneği) Başkan Vekili ve KOÇTAŞ CEO’su Alp Önder ÖZPAMUKÇU, BTSO Perakende Ticaret Konseyi Başkanı Berna KIRCI AŞIROĞLU, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Çağatan TAŞKIN yerini aldı.

Açık oturumda, perakende ticaret sektörünün Türkiye’nin dördüncü büyük sektörü olduğunu ifade edilerek, sektörün cirosal büyüklük açısından da imalattan sonra geldiğine dikkat çekildi. Sektörün organize olma ve kurumsallaşma ihtiyacına dikkat çekilen açıkoturumda perakende ticaret konusunda dünyada büyük bir değişimin yaşandığı ve müşterinin ihtiyaçlarına cevap veren yeni pazarlama kanallarının kullanılması gerektiği belirtildi.

Bursa Perakende Ticaret Sektörü Zirvesinde, açık oturumun ardından öğleden sonra çalıştay bölümüne geçildi. ‘Bursa Perakende Sektörü Çalıştayı’na özel sektör, üniversite, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, BTSO temsilcileri ile Bursa PERDER (Bursa Perakendeciler Derneği), BEKSİAD (Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği), Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği temsilcileri katılım sağladı. Çalıştayın moderatörlüğü BEBKA Bursa Yatırım Destek Ofisi ve Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi uzmanlarınca gerçekleştirildi. İki ayrı bölümde gerçekleştirilen çalıştayın ilk bölümünde GZFT (Güçlü Zayıf Fırsat Tehdit) Grup Çalışması ile Bursa perakende sektörünün farklı yönleri katılımcılarla ortaya konuldu. İlk bölümün ardından, perakende ticaret sektörünün öne çıkan başlıkları altında çalıştay gruplarınca hedef ve stratejilerin belirlenmesi çalışması yapıldı.

2017-05-26T12:18:18+03:00 26 Mayıs 2017|