BURSA TÜRKMENİSTAN’LI TELEVİZYONCULARIN MERCEĞİNDE…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) bölge illerinin tanıtımı için T.C. Aşkabat Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile önemli bir iş birliğine imza attı.

BEBKA, Türkmenistan’ın en fazla reyting alan gezi programı olan “Bilmek İster misiniz” için Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te çekimler gerçekleştiren devlet kanalı Yaslyk TV’ye ev sahipliği yaptı. Bursa, Eskişehir ve Bilecik’i Türkmenistan halkına ortak, tarihi ve kültürel bağlar üzerinden tanıtacak program ile bölge illerimizin Türkmen halkı için turizm destinasyonu olarak gösterilmesi hedefleniyor.

1 Ekim – 10 Ekim günleri arasında gerçekleştirilen çekimlerde Bursa, Eskişehir ve Bilecik İllerinin tarihi mekanları ve turizm açısından öne çıkan yerleri, yöresel oyunları, el sanatları ve yemekleri ile ilgili bölge illerini Türkmen seyircilere tanıtacak ve anlatacak görüntülere yer verildi.

Bursa’nın tarihi dokusundan ve güzelliklerinden etkilenen Türkmen TV ekibi, BEBKA’nın işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını ayrıca bu programın Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinin Türkmenistan halkı tarafından daha iyi tanınmasına vesile olacağını belirttiler. Osmanlı’nın kurulduğu topraklarda bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren ekip; Diriliş Ertuğrul dizisinin ülkelerinde büyük beğeniyle takip edildiğini ve programlarının Türkmenistan’da izlenmesinin ardından Söğüt-Bilecik başta olmak üzere Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerine birçok Türkmen turistin gelmek isteyeceğini belirtti.

BEBKA Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre; söz konusu etkinlik ile Ajans sorumluluk sahasındaki bölge illerimizin, ortak tarihi ve köklerimizi paylaştığımız Türki Cumhuriyetlerindeki halklara tanıtılması, karşılıklı ziyaretlerin artırılması, tarihi ve kültürel bağlarımızın güçlendirilmesinin amaçlandığı ifade edilmiştir.

2018-11-01T14:17:48+03:00 31 Ekim 2018|