Bursa Uluslararası Cidde Turizm Fuarında Tanıtıldı

Bursa “Şehrin 5 Hali” Konsepti

03-05 Şubat 2016 tarihlerinde 19 Ülkeden 220 kurum ve 30 Türk Turizm firmasının katılım sağladığı 6. Cidde Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 15 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Cidde Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Bursa olarak ilk defa katılım sağlandı. Bursa ili destinasyon tanıtımı 40 m2’lik müstakil stantta yapıldı. Fuara, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Damar ve Bursa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü katılım sağladı.

Bursa’nın, ‘ŞEHRİN 5 HALİ’ temasıyla tanıtımı yapıldı. Temanın bileşenleri, Sağlık, Gizem, Heyecan, Keşif ve Macera olarak belirlendi.

6. Cidde Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı açılışında düşüncelerini paylaşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu; ‘’ Bursa’mızı yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya devam ediyoruz. Bugün Suudi Arabistan’ın en önemli ticaret merkezlerinden, en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Cidde’de düzenlenen, Cidde Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Bursa olarak ilk defa yer alıyoruz. Bursa turizmi için Arap Yarımadası, Arap ülkeleri çok önemli. Biz ağırlıklı olarak Arap Dünyası’ndan turist alıyoruz. Arap dünyasının en önemli ülkelerinden 31 milyon nüfusa sahip Suudi Arabistan’da da Bursa’nın tanıtımını daha yukarılara taşıyabilmek için bugün Cidde’deyiz. Bursa olarak bağımsız bir stantla Bursa’mızı sektörle beraber tanıtıyoruz. İlginin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bursa Arap Dünyası’nda bilinen bir şehirdir. Araplar zaten ağırlıklı olarak Bursa’yı tercih ediyorlar. Bursa’da gayrimenkul satın alıyorlar. Bizim bütün amacımız bu gidiş gelişleri daha kalıcı hale getirmek. Bursa’ya gelen Arapların kalış sürelerini uzatabilmek için burada tanıtım yapıyoruz. Burada olmaktan memnunuz. İnşallah Bursa Turizmi açısından, buradan olumlu sonuçlar çıkar diye temenni ediyoruz.”dedi.

Cidde Turizm fuarında Bursa standını Cidde Başkonsolosu Fikret Özer başta olmak üzere Yemen Büyükelçisi Fazlı Çorman, Cidde Belediye Başkanı Hani Abu Ras, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Tokat Valisi Cevdet Can ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ziyaret ettiler. Bursa standını çok beğendiklerini ve Ulu Şehrin Bursa’ya çok yakıştığını dile getiren ziyaretçiler Ulu Şehir logosu ile fotoğraf çektirdiler.

Ayrıca, Cidde Turizm Fuarı Ana Sponsoru Abdulaziz Jaber ve Turizm Fuarı Organizatörü Maya H. Helfawz Bursa standını ziyaret etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Abdullah Damar tarafından İznik çinisi hediye edilen ve konuşmasına Türkçe selamlamayla başlayan Jaber;” Merhaba arkadaşlar, Bursa’yı seviyorum. Bursa standı gerçekten diğer stantlardan çok farklı, görüyorum ki Bursa emeğinin karşılığını yaptırılan rezervasyonlarla alıyor. Bursa zaten halkımızın çok iyi bildiği çok güzel bir şehir ve ben Bursa’yı çok seviyorum. Bursa’da kendime ait evim de var. Bursa’yı çok seven ve Bursa için elindeki tüm imkânları sonuna kadar kullanan Bursa Valisi Münir Karaloğlu’na çok teşekkür ediyorum. Ben Bursa’dan gelen misafirlerimizi Cidde’de ağırlamaktan şeref duyuyorum.” ifadelerini kullandılar.

Türkiye Cidde Başkonsolosu Fikret Özer, Türk İllerini temsilen fuara katılan misafirler onuruna Cidde Hayat Türk Restoranda akşam yemeği verdi. Suudi Arabistan Ulusal Gazete ve Televizyoncularının da davetli olduğu ve Arap basının büyük ilgi gösterdiği akşam yemeğinde konuşan Vali Karaloğlu; “Bursa, Arap Dünyasında en çok bilinen Türk şehri. Çok sayıda Arap dostumuzu her yıl Bursa’da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Arap dostlarımız son dönemde seyahatin ötesinde Bursa’dan gayrimenkul satın almaya başladılar, 2015 yılında 1501 daire satışı yapıldı. Bundan sonra kısa seyahatlerin ötesinde 3 aydan fazla süreyi Bursa’da geçiren dostlarımız var. Bizler karşılıklı olarak turizm ilişkilerimizi, potansiyeli daha fazla geliştirmek, var olan turizm potansiyeli daha etkin kullanmak istiyoruz. Cidde Fuarına katılma nedenimiz Bursa’nın var olan potansiyelini daha fazla kullanmak adına Cidde’deyiz. Ben Cidde Başkonsolosumuzun ve Basın Müşavirimizin koordinasyonunda sizleri Bursa’ya davet ediyorum. Bursa’nın güzelliklerini yakından görmenizi istiyorum. Basın mensuplarına içeriğinde Ulu Şehir Bursa’nın tanıtıldığı çanta hediye eden Vali Karaloğlu, Ben bizimle yakından ilgilenen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

2016-02-17T09:34:30+02:00 17 Şubat 2016|