Bursa’da İpekyolu buluşması

Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 10.’su düzenlenen ‘İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’, dünya ülkelerinden belediyelerin temsilcilerini 4-6 Eylül tarihlerinde Bursa’da buluşturacak.

Olay – Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Dünya Vatandaşları Örgütü (World Citizens Organization – WCO) tarafından düzenlenen ‘10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nun basın toplantısı, Eskişehir Han’da gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yıllardır başarıyla gerçekleştirilen organizasyonun bu yıl Bursa’da yapılacak olmasından dolayı gurur duyduğunu ifade ederek, “İpekyolu ruhunun canlandırılması maksadıyla düzenlenen ‘10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’, ülkeler ve belediyeler arası fikirlerin geliştirilmesi ve diyalog ve iş birliğinin artmasına imkan sağlayacak. Daha önce Taşkent, Lanzhou, Almaata, Pyeongtaek, Shiraz, Grozny, Gaziantep, Yeosu ve Urumçi şehirlerinde yapılan forumların 10.’sunu, İpekyolu’nun karadaki son durağı olan Bursa’da gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe, 10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’na toplam 28 ülke ve 43 şehirden, 114 belediye başkanı ve temsilcisinin katılacağını vurgulayarak, katılımcıların kendi şehirlerini ve ülkelerini Bursa’da tanıtacağını anlattı. Tarih başkenti Bursa’nın değerlerine sahip çıktığına işaret eden Başkan Altepe, “Forumun bu yıl ana konusu, ‘İpekyolu Belediye Başkanlarının Medeniyetlerin Birlikteliğine Giden Ortak Yolculuğu’ olarak belirlendi. Bu noktada, artık şehirlerin değerleriyle yarıştığı çağımızda, forumun şehirlerin kültürel ve ekonomik gelişimlerine de katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Başkan Altepe, programda konferans ve müze gezilerinin yanı sıra folklor gösterileri ve konserler de yapılacağını vurguladı.

Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı Dr. Younghoon Kwaak, Bursa’nın güzelliklerinin ve kültürel değerlerinin kendisini çok etkilediğini söyledi. Kwaak, Bursa’da her zaman güler yüzle karşılandığını vurgulayarak, şehrin tarihi ve kültürel mirasının önemine işaret etti. Organizasyonun Bursa’da yapılmasının çok değerli olduğunu ifade eden Kwaak, “İpekyolunun Avrupa’ya açılmadan önceki son kapısı olan Bursa’da kuracağımız yeni ve uyumlu bir barış ortamıyla dünyaya önemli mesajlar vereceğiz” dedi.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise değerleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Bursa’nın tarih, kültür ve medeniyetteki rolüne dikkat çekerek, “Organizasyonun sürekliliği açısından çok önemli olan 10. yılda Bursa’da,dünyayı kültürle ve barışla buluşturacağız” diyerek organizasyondan dolayı heyecanlı olduğunu vurguladı.

‘10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’ 4 Eylül Cuma günü saat 10.00’da Merinos AKKM’de başlayacak.

2015-09-03T09:12:32+03:00 3 Eylül 2015|