Bursa’nın AR-GE ve İnovasyon Potansiyelini 2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesinde Tanıttık

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde ikincisi bu yıl düzenlenen AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi, 6-7 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından organize edilen “AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi”nde Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) olarak Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerimizle yerimizi aldık.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ ve Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN “2.AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” açılışına katıldı. Açılışta konuşan Kalkınma Bakanı ELVAN, 2002 yılında 20 bin civarında tam zamanlı araştırmacı sayımızın bugün 120 bini aştığını belirtti ve 2023 hedefi olan 300 bine ulaşmamız gerektiğini ekledi. Kalkınma Ajansları vasıtasıyla Girişimci Destekleme Merkezleri kurma çalışmalarına başlandığını, bu çalışmaların bu yıl Erzurum, Malatya, Adana ve Mersin’de başlatıldığını belirtti.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği ve iki gün boyunca AR-GE ve inovasyona ilişkin konferansların düzenlendiği zirve ile Ar-Ge merkezleri, üniversiteler, teknoparklar, kalkınma ajansları ve organize sanayi bölgelerinde geliştirilen inovatif projelerin aynı platformda buluşturulması hedeflendi. Sergi ile projeler arasında sinerji ve etkileşim oluşturmak; projelerin yatırıma dönüşmesine ve ticarileşmesine katkıda bulunmak amaçlandı.

AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi”nde, BEBKA standında da üniversiteler ve diğer kurumların 30’dan fazla AR-GE projesi ziyaretçilerin dikkatine sunuldu. Sergi alanında, Bilecik ve Eskişehir’in de üniversite ve kuruluşlarının yer aldığı BEBKA standında Bursa’dan Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, ULUTEK Teknopark’ın AR-GE projeleri tanıtıldı, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi de stanttaki bölümünde sanal gerçeklik ve diğer düzenekleriyle ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Zirvenin ilk gününde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Lütfi ELVAN ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ BEBKA standımızı ziyaret etti ve projelerle ilgili bilgi aldı.

Kaynak: BEBKA, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

2019-04-27T17:51:27+03:00 4 Ekim 2017|