Bursa’nın Yöresel Tatları Yörex’te Tanıtıldı

Antalya’da açılan ve bu yıl 8’inci kez düzenlenen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda açılan Bursa standı ile tanıtıldı. Türkiye’nin 70 ilinden 400’ün üzerinde katılımcının bulunduğu fuar 17 Eylül’de sona erdi.

13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Antalya EXPO Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen ve 2010 yılından beri Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yöresel tatlar ile markaları buluşturan YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, yöresel ürün üreticileri ve yetiştiricilerinin; bağımsız veya bölgesel ticarete öncülük eden oda, borsa, kalkınma ajansı ve belediyeler gibi kuruluşların birlikte katıldığı bir organizasyon olarak, kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle katılım sağlanan yöresel ürünler fuarında,  Bursa’nın birçok firması ve kurumu yöresel ürünlerin tanıtımının yapılması, markalaşmasına katkıda bulunulması ve ulusal pazarlara açılarak ticari hayatın canlandırılması adına fuarda yerini aldı.

YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı açılışının ilk gününde Bursa standını, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte çok sayıda kurum, kuruluş ve basın mensubu ziyaret etti. Aynı gün Bursa standını ziyaret eden Antalya Valisi Münir Karaloğlu, BEBKA ile birlikte Bursa Standında yer alan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Ticaret Borsası, İznik Ticaret ve Sanayi Odası, Gemlik Ticaret Borsası, Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası, Mustafakemalpaşa Ticaret Borsası ve Karacabey Ticaret Borsası tanıtım masalarını tek tek gezerek yetkililerden bilgi aldı. Bursa standına gelen ziyaretçiler, Bursa’nın yöresel ürünlerini tadarken, hazırlanan broşür ve kitapçıklar ile Bursa’nın turizm değerleri hakkında bilgi sahibi oldular.

Bursa standında Bursa’ya özgü lezzetler olan Kestane şekeri, siyah incir, deveci armudu, Mustafakemalpaşa tatlısı, Gemlik zeytini, Karacabey ıhlamur ve soğanı ile mihalıç peyniri ve domates ürünlerinin ikramı yapılarak yöresel değerlerin tanıtımı yapıldı. İznik çini sanatının örneklerinin sunulduğu stant ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Stantta ipek böceği makinesi ile yer alan Kozabirlik, ziyaretçilere ipek üretiminin inceliklerini gösterdi.

2017-10-04T12:18:41+03:00 4 Ekim 2017|