Coşkunöz, Kore için helikopter gövdesi üretecek

KAI firması ile KUH Surion helikopter projesi

Coşkunöz, Koreli KAI arasında genel maksatlı kullanılan KUH Surion helikopterin orta gövde üretimi için anlaşma imzalandı.

Coşkunöz Holding şirketlerinden Coşkunöz Savunma ve Havacılık A.Ş., KAI’nin Kore genel maksatlı helikopteri KUH Surion’nun orta gövde montaj projesi için imza attı.

Coşkunöz Savunma ve Havacılık, Kore merkezli dünyanın en önemli havacılık kuruluşlarından biri olan KAI firması ile KUH Surion helikopter projesi için Seoul’de Uluslararası Adex Havacılık ve Savunma Fuarı’nda bir araya geldi. Fuarda, helikopterlerin en kritik parçası olan orta gövde montajı için masaya oturan iki firmanın yetkilileri, 10 yıllık üretim projesi için el sıkışarak kontrat imzaladı. Yapılan anlaşma kapsamında 2017 yılı sonunda ilk sevkiyatı yapılacak helikopter gövdesinden 60 adet üretecek olan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, aynı zamanda iş ortağı olduğu Türkiye’nin önde gelen havacılık ve uzay sanayii kuruluşlarından TAI firmasından sonra projenin büyüklüğü ve kullanılan teknoloji bakımından helikopter gövdesi üreten ilk firma olacak.

“Türkiye’nin havacılık sektöründeki gelişimine katkı sağlayacak”

Coşkunöz Holding CEO’su Emin Ataç, helikopterin uçuş emniyetini doğrudan etkileyen en temel parçasını üretecekleri bu proje ile iki firma arasında başlayan işbirliğinin verimli sonuçlar vereceğine olan inancını dile getirdi. Böyle önemli bir parçanın üretiminde Coşkunöz Holding’in tercih edilmesinin havacılık alanında yaptıkları yatırımların ve bu konuda artan deneyimlerinin etkili olduğunu belirten Ataç, “Proje, Türkiye’nin havacılık sektöründeki gelişimine sağlayacağı katkı açısından da önemli. Coşkunöz Holding, ‘We shape the future’ vizyonu ile bu türden iş ortaklıkları kurmaya devam edecek. Hem ülkemize hem de toplumsal gelişime hizmet eden çalışmalarla değer yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

5 bin metrekare ilave bina ve tezgah kapasitesini artırma yatırımı

Coşkunöz Savunma ve Havacılık Genel Müdürü Mehmet Coşkun da 2015 yılının ilk aylarında 5 bin metrekare ilave bina ve tezgah kapasitesini artırma yönündeki yatırımlarını süratle devreye aldıklarını belirterek, Türkiye’nin önemli bir ihtiyacı olan havacılık ve savunma sanayisine yönelik faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmeye devam edeceklerini aktardı.

NATO ve milli gizlilik dereceli tesis güvenlik belgelerine sahip

Hassas işleme yöntemi kullanarak uçak ve helikopter gövdesi ile motor parçaları üretimi yapan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 7 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Şirket, 60 yıllık köklü üretim geçmişi ile 6 farklı sektörde 12 firması, 2500 çalışanı ile faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Coşkunöz Holding çatısı altında yer alıyor. 2006 yılındaki kuruluşundan bir yıl sonra imalata başlayan ve 1500’den fazla parçayı üretime alan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, 2012’den itibaren ikinci büyüme hamlesini gerçekleştirdi ve kısa süre zarfında kaynak, montaj, entegrasyon, tasarım ve mühendislik hizmetlerini de envanterine katmayı başardı. Mart 2015’te NATO ve milli gizlilik dereceli tesis güvenlik belgelerini alan şirket, savunma ve havacılık sektörleri için yaptığı üretim faaliyetlerini birbirinden ayıracak olan tesisin temellerini Nisan 2015’te attı.

Kaynak: Dünya

2015-11-20T11:12:44+02:00 20 Kasım 2015|