Otomotiv Sektörü ‘Otomotiv Buluşmaları’ ile Bursa’da Buluştu

Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Bursa Organize Sanayi Bölgesi himayelerinde Otomotiv Buluşmaları Bursa 2017 etkinliği 14-16 Kasım 2017 tarihlerinde Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Dünya çapında gerçekleşen otomotiv alanındaki en önemli tedarik zinciri buluşmalarının başında gelen Otomotiv Buluşmaları (Automotive Meetings Manufacturing&After market), Meksika, Kolombiya ve ABD’den sonra Kasım 2017’de ilk defa Bursa’da gerçekleştirildi. Bu etkinlik aynı zamanda Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi’nde düzenlenmiş olan ilk Otomotiv Buluşmaları etkinliği oldu.

Otomotiv Buluşmaları, otomotiv ve satış sonrası sanayii için Bursa’da tek otomotiv tedarik zinciri etkinliği durumundadır. Etkinlik, sektörün mühendislik, satın alma, tedarik zinciri, fabrikasyon temsilcileri ile tedarikçi ve hizmet sağlayıcılarını, önceden organize edilen birebir görüşmelerle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Bursa Otomotiv Buluşmaları’na yaklaşık 120 yerli firma ve 75 yabancı firma olmak üzere etkinliğe, dünyanın önde gelen firmaları da katılım sağladı.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin DURMAZ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından, etkinlik sponsorlarından Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, YAZAKİ, DOSAB (Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi), HOSAB (Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi), Yeşilova Holding temsilcilerinin konuşmaları ile etkinlik devam etti. Ticaret Bakanlığı’nı temsilen katılan Otomotiv Daire Başkanı da ihracat hedefleri doğrultusunda sektörün önemine değindi. BTSO Başkanı İbrahim BURKAY, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Bursa Valisi İzzettin KÜÇÜK açılış konuşmalarını yaptılar. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz ZORLU da açılış törenine katılım sağladı.

3 gün süren Otomotiv Buluşmaları Bursa etkinliğinin ilk gününde otomotiv sanayisinin geleceği ile ilgili Türkiye otomotiv sektörü, Dördüncü Sanayi Devrimi, otonom ve elektrikli araçlar gibi konularda dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen firma temsilcileri sunumlar yaptı.

Etkinliğin ikinci ve üçüncü gününde katılımcı firma/kuruluş temsilcileri ikili görüşme yapma olanağı buldu. Eşleştirme programı ile etkinlik öncesi oluşturulan randevularla, Meksika, Güney Kore, İran, Cezayir, Fas, Rusya, Ukrayna, Almanya gibi ülkelerden katılım sağlayan firmalarla yerli firma/ kuruluşlar ikili görüşmeler yürüttüler.

BEBKA Bursa Yatırım Destek Ofisi de etkinliğin ikili görüşmeler alanında yerini alarak, sektör temsilcisi çatı kuruluşlar ve dernekler yanında özel sektör temsilcileri ile toplamda 40’ın üzerinde ikili görüşme yaptı. İki gün süren ikili görüşmeler süresince, yalnızca sektör temsilcilerine açık alanda, programlı şekilde yürütülen görüşmelerde Bursa otomotiv sektörü ve Bursa yatırım ortamı tanıtılırken, görüşme yapılan yabancı ülke temsilcilerinin sektörde faaliyetleri ve firmaların sektöre yönelik ihtiyaç ve eğilimleri öğrenildi. Bursa Yatırım Destek Ofisi olarak çalışma alanımız, görevlerimiz anlatılırken, sektöre yönelik kamu destekleri ve yabancı yatırımcı açısından yatırım olanaklarıyla ilgili bilgi verildi.

2019-04-27T17:56:22+03:00 20 Aralık 2017|