REDAH ile İkili İş Görüşmeleri Başladı

Bosna Hersek ile İkili İş Görüşmeleri ve Eşleştirme Programları Başladı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile Bosna Hersek’in REDAH Kalkınma Ajansı arasında geçen yıl Eylül Ayında imzalanan işbirliği protokolüne istinaden, Bosna Hersek’e ticari çalışma ziyareti ve eşleştirme programları düzenlendi.

Söz konusu çalışma ziyaretleri, BEBKA ve REDAH Kalkınma Ajansları ile Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) işbirliğinde Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerindeki işadamlarına yönelik, Bosna Hersek ile ticari çalışma ziyareti, ikili iş görüşmeleri ve eşleştirme faaliyetlerini içerecek şekilde hazırlandı.

İkili iş görüşmeleri ve eşleştirme programının ilki 26 Şubat – 1 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlendi. Programın ilk katılımcıları Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odasına üye işadamları oldu.

Bursa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü ve işadamları, programın ilk gününde T.C. Bosna Hersek Büyükelçiliğini ziyaret ettiler. T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Sedat YILDIZ ile görüşen Bursa Yatırım Destek Ofisi ve işadamları Saraybosna’ya yapılabilecek yatırımlar ve öne çıkan sektörler hakkında bilgi aldılar. Ticari Ataşe Sedat Yıldız Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve BİGMEV gibi kurum ve kuruluşların bu tür yatırım ve iş ziyaretleri organizasyonlarına katkılarının büyük olduğunu ifade ederek, işadamlarına verdikleri destek ve yardımlardan ötürü BEBKA ve BİGMEV’e teşekkürlerini ifade ettiler.

Daha sonra Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfını (BİGMEV) ve KOSGEB Eşleştirme merkezini ziyaret eden işadamları heyetine Bosna Hersek ekonomisi ve ticaret hayatını anlatan bir sunum yapıldı. Yatırım yapılabilecek somut projeler hakkında bilgi verildi.

Program kapsamında Hersek Bölgesi Kalkınma Ajansı REDAH’ı ziyaret eden işadamları, Ajansın KOBİ Dairesi Başkanı Nevzet SEFO’dan Hersek Bölgesi hakkında bilgi aldılar.

Programın devamında Mostar ve Tomislav şehirlerine de giden işadamları bu şehirlerde ikili iş görüşmeler yaptılar. Özellikle plastik ambalaj, gıda işleme ve inşaat firmaları ile görüşmeler yapan heyet, düzenlenmiş olan saha gezilerine de katılım sağladı. Mostar şehrinde bulunan T.C. Mostar Başkonsolosu Tolga Bermek ziyaret edilerek Mostar’da yapılabilecek yatırım ve ticaret konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Başkonsolos Tolga Bermek Mostar’da özellikle restorasyon, organik gıda, güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının cazip olduğunu ifade ederek, işadamlarının arkasında olduklarını ve her zaman desteğe hazır olduklarını belirttiler. Görüşme sonunda MKP işadamları heyeti Sayın Bermek’e plaket takdim ettiler.

Ticari Çalışma Ziyareti Programının, Bursa, Eskişehir ve Bilecik illeri ve Bosna Hersek arasında ekonomik ilişkilerin ve iş potansiyelinin geliştirilmesine katkıda bulunması bekleniyor.

2015-06-23T12:44:49+03:00 23 Haziran 2015|