TÜBİTAK araştırmacıları 60 bin liralık destekle harekete geçirecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), şimdiye kadar Ar-Ge projesi hazırlamamış üniversite, kamu veya özel kuruluşlardaki araştırmacıları harekete geçirecek yeni bir destek programı başlattı.

Bu kapsamda, ilk kez proje hazırlayacak araştırmacılara 60 bin liraya kadar destek verilecek.

İlk kez başlatılacak ’3001 – Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destek Programı’ ile TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) projelerinde, yürütücülük görevi üstlenmemiş araştırmacılara önemli fırsatlar sunuluyor.

Ar-Ge projesi hazırlama kültürünün yaygınlaştırılmasını amaçlayan yeni destek programı ile tüm araştırmacıların, TÜBİTAK projelerinde yürütücülük deneyimi kazanması hedefleniyor.

’SAYIYI ARTIRACAĞIZ’

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necati Demir, başlatılan yeni programla Ar-Ge yapan araştırmacı sayısının artırılmasını amaçladıklarını söyledi.

Türkiye’deki araştırmacıların büyük kısmının henüz TÜBİTAK projelerinde yürütücülük görevi üstlenmediğinin altını çizen Demir, yeni programın çıkış noktasının da bu araştırmacılar olduğunu ifade etti.

’DÖNEM KISITLAMASI YOK’

Yeni destek programının cazip fırsatlar sunduğunun altını çizen Demir, şu bilgileri verdi:

“Bu destek programında dönem kısıtlaması yok. Yani yılın her günü TÜBİTAK’a başvuruda bulunabilecekler. Üstelik 2 ayı geçmeyen hızlı bir değerlendirme süreci işleyecek. Proje başına 60 bin liraya kadar bütçe desteği vereceğiz ve proje süresi en fazla 24 ay olacak. Bunun yanında projede yer alacak bursiyerlere aylık bin 800 lira burs desteği verilecek.”

2014-05-21T10:05:56+03:00 21 Mayıs 2014|