Uludağ gözlem festivali başlıyor

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından Uludağ’da ‘Bilimsel Geceleme’ adıyla yapılan etkinlik bu yıl kabuk değiştirdi.

Olay Gazetesi

7-8-9 Ağustos’ta Uludağ’da yapılacak etkinliğe, alanında uzman Astronomi akademisyenleri ve astronomiye gönül veren bilim severler yoğun ilgi gösteriyor.

Etkinlikten günler önce kontenjanların dolmasıyla dikkat çeken organizasyonu Türkiye’de ilk kez bir Bilim Merkezi düzenliyor. Uludağ Gözlem Festivali’nde, gündüzleri astronomi alanında uzman akademisyenler tarafından farklı konularda konferanslar verilecek. Havanın kararması ile Ay’ın, gezegenlerin, takımyıldızlarının ve birçok gök cisminin dev teleskoplar ile gözlemleneceği etkinliğin amacı, astronomiye halkın daha çok ilgi göstermesini sağlamak.

Atölye çalışmaları ile her yaştan katılımcının uygulamalı olarak astronomi ile tanışmasını sağlayan etkinlik, ayrıca öğretmenlere yönelik Astronomi Eğitimi de sunuyor. Okullarda seçmeli ders olan Astronomi derslerine ilgi duyan öğretmenlere yönelik eğitim ile astronomi hakkında doğru bilinen yanlışların önlenmesi hedefleniyor. Gök cisimlerinin fotoğraflanması ve uzay ve mekan gibi kavramların irdeleneceği Astro Fotoğrafçılık eğitimi de Uludağ Gözlem Festivali’nde ilgilisine sunulacak.

2015-07-30T12:54:07+03:00 30 Temmuz 2015|